29 Günlük Tayland-Kamboçya Gezisi Kaça Mal Oldu?

IMG_1935

Temmuz-Ağustos ayı içinde 29 günlük bir Tayland-Kamboçya gezisi yaptım. Seyahatim, Avrupa’dan sonra hiç beklemediğim kadar güzeldi. Tropikal iklim, güzel insanlar, farklı bir kültür, yemyeşil bir doğa…

Tayland‘da geçirdiğim 20 günde gezdiğim yerler: başkent Bangkok, Pattaya, Koh Larn (Mercan Adası), Chiang Mai, Phuket ve günübirlik ada turları…

Kamboçya‘da ise 9 gün kaldım. Siem Reap, başkent Phnom Penh, Sihanoukville ve Koh Rong adası…

Gezimin tüm maliyetlerini tek tek hesapladım. Nasıl mı? Gezimde günlük tutmadım fakat tüm harcama kalemlerimi en ufak rakama kadar her gün tek tek not tuttum. Bu sayede seyahatimi yazarken de ne yaptığımı en ince ayrıntısına kadar hatırlayarak yazabiliyorum. Aşağıda tüm maliyetleri eksiksiz göreceksiniz.

29 gün, 2 ülke (Tayland, Kamboçya), 7 şehir, 10’a yakın ada, 4 uçak, 1 tren, 1 feribot, bolca otobüs, minibüs ve tuktuk yolculuğu yaptığım seyahatimin toplam maliyeti 5300 TL (2410 USD) oldu.

Uçak biletlerini saymazsak tüm harcamalar: 3283 TL (1492$) tuttu. Detaylar aşağıda.

HARCAMA USD / TL

Uçak bileti                                                        921$ / 2026 TL
Yeme-içme                                                      403$ / 887 TL
Konaklama                                                   237.5$ / 523 TL
Tur – Aktivite – Turistik Mekan Girişi               227$ / 500 TL
Ulaşım                                                           201$ / 442 TL
Alışveriş-Hediyelik                                        177$ / 389 TL
Vize                                                                30$ / 66 TL (Kamboçya vizesi)
Gece Hayatı                                                 141$ / 310 TL
Dövme                                                           54$ / 119 TL
Masaj                                                              9$ / 20 TL
Diğer                                                               6$ / 13 TL
Banka komisyonu                                         68$ / 150 TL (Bu kalemi giderlere dahil etmedim)

TOPLAM:                                                  2407$ / 5295 TL

(Dolar kurunu 2200’den hesapladığım ve küsuratları yuvarladığım için rakamlarda ufak bir oynama oldu.)

Uçuş masraflarım detayıyla THY ile İstanbul-Bangkok gidiş dönüş uçuş 1600 TL, Tayland’da ülkenin en kuzeyi Chiang Mai’den en güneyine Phuket’e AirAsia ile 116$’a uçtum. Phuket’ten başkent Bangkok’a uçuşum ise 75$’a mal oldu.

2. sıradaki pahalı kalemim yeme-içme oldu. Avrupa’nın aksine paramız TL burada değerli olduğu için ve Güneydoğu Asya ülkeleri Avrupa’ya kıyasla çok ucuz olduğundan hiç kısmadım, bol bol yedim içtim. Avrupa’da sandviç arasıyla beslenirken burada et, tavuk, balığa doydum.

Konaklama hususunda genelde hoteller ve guesthouse’larda kaldım. Bazen tek, bazen de yol arkadaşım ile oda ücretini bölüşmek suretiyle aynı odada kaldık. Bu durum bütçeme de çok yardımcı oldu. Hostele sadece birkaç kere gittim. Sezonuna göre 3$-20$ arası gayet güzel yerlerde kalabiliyorsunuz.

Tur-aktivite-mekan giriş ücretine gelince en pahalısı Kamboçya Angkor Wat tapınaklarıydı. 2-3 günlük bilet aldım, ücreti 40$ ve buna fazlasıyla değer. Chiang Mai’de trekking ve fil safari, Phuket’te Tiger Kingdom kaplan turu, James Bond island ada turu, Phi Phi adaları turu; tur kaleminde yüksek fiyatlı kalemler.

Ulaşımda ise Güneydoğu Asya’da binmediğim vasıta kalmadı diyebilirim. :)) Uçak, tren, otobüs, taksi, minibüs, minivan, tuktuk, red truck, motosiklet, feribot, kano, sal…

Daha ucuza mal edilebilir miydi derseniz, elbette edilebilirdi. Bu tamamıyla size bağlı. Pazarlığın sınırlarını zorlayabilir, daha kalabalıksanız daha iyi fiyat teklifleri alabilirsiniz, daha ucuz yerlerde yiyebilirsiniz vs vs… Ben ise bütçem dahilinde gezimin tadını sonuna kadar çıkardım ve gitmişken yapmadan dönmemeliyim dediğim her şeyi yaptım.

 • kedi

  20 TL’lik masaj normal olan mı yoksa “o türden” masajlar orda bu kadar ucuz mu? 🙂
  bir de ne tür bir dövme yaptırdın? hijyen sıkıntısı yaşadın mı?

  • http://www.serdarontheroad.com/ Serdar Uzun

   @disqus_MhTu2aF62e:disqus

   Phuket’te butik bir masaj salonunda 1 saatlik tüm vücuda yağsız olarak yapılan Thai masajını yaptırdım. Normal olan türden bu. 🙂 Onun dışında “o türden” tipi salonlar genelde kadınların sokakta sana yapıştığı, 30 dk. dandik bir masajdan sonra gelen “mutlu son ister misin” sorusu ve istiyorsan cüzdanını konuşturmanla devamı olan masajlar 30-40 TL. Benim bu tavsiyem bunlardan ziyade büyük masaj salonlarına gitmen. “Sabai Dee” ve “Honey massage shop Pattaya şeklinde bir google’dan arat bakalım. Fiyatları 2000 baht’dan başlıyor. (30 baht 1$)

   Dövmem çince bir karakter. Anlamı “sahip oldukların”. Yaklaşık 6 sene önce bir dizide görmüş ve çok beğenmiştim. Anlamı da hoşuma gidince -kendime “her dövme yaptıracağım” dediğimde bu dövme aklıma geliyordu- yaptırdım. Daha önce geçici olarak yaptırmış, kolumda nasıl durduğunu da test etmiştim. 🙂 Chiang Mai’de yaptırdım. Yaptırmadan önce bir 10 kadar dövmeci dolaşmışımdır. Birkaçı merdiven altı mekandı, direkt uzaklaştım. Hijyen hususunda gayet hijyenikti.

 • macfast

  temmuz ağustos ayında taylantta muson yağmurlarının etkili olduğunu biliyorum ama ne kadar etkili onu bilmiyorum. hava durumu nasıldı yağmur bütün gün mü yağıyordu yoksa 1-2 saat yağıp geçiyor muydu. birde yaz ayları taylant için sanırım düşük sezon olarak adlandırılıyor gece kluplerinin kalabalık oranı yada sokaklardaki kalabalık oranı nasıldı ?

  • http://www.serdarontheroad.com/ Serdar Uzun

   @macfast:disqus ,

   Temmuz-Ağustos ayı içerisinde oradaydım. Malesef günlük güneşlik hava bekleme. Kimi zaman güzel oluyor, kimi zaman hava kapalı oluyor. Yağmur genel olarak 10 dk ile 1 saat arası sağanak şeklinde yağıyor, sonrasında kesiliyor. Peşine çıkan güneş yarım saatte yağmuru kaldırıyor götürüyor. Kapalı mekandaysan yağmur mu yağmış, anlayamıyorsun bile. 🙂 Yaz ayları tüm Güneydoğu Asya için düşük sezon. Tayland Bangkok, Pattaya, Phuket, Chiang Mai için konuşayım. Gece kulüpleri de sokaklar da dolu doluydu. 🙂 Yazın böyleyse, kışın yüksek sezonunda İstiklal caddesinin en güzel dönemini düşün. Hafta sonu adım adım haline benzerdir.

 • Buse

  Merhaba, Kamboçya-Laos ve Vietnam gezisi yapmak istiyorum. 15 gün gitmemize karşılık sizin maliyetlerle bize verilenleri karşılaştırdığımızda oldukça büyük fark var. Bu bölge için maliyeti düşürmek adına önerileriniz varsa iletebilirseniz memnun olurum.

  • Serdar Uzun

   Buse merhaba,

   Tayland’ı Türkiye fiyatlarının yarısı olarak nitelendirirsek, Kamboçya, Laos ve Vietnam Tayland’ın da yarısı desem yeterince açık olur sanırım. Bu ülkelerde 3-6$ arası hamburger, pizza ve frozen-içeceğini alabilirsin. Daha da uygun takılmak istiyorum dersen yerel yemek mekanları ve seyyar satıcılardan takılırsan maliyetin içecek dahil 1-3$’a kadar düşer. Alkol fiyatları bira ve votka redbull şehrine göre 1-2$, kokteyller ise 2-3$. Sihanoukville’de 1-2$’dı 2014’de fiyatlar. Konaklama desen ben genelde guesthouse’larda kaldım. Konaklamaya max 15$ ödedim. En düşük ise Koh Rong adasında 5$. Güneydoğu Asya’da booking, agoda, hostelworld’u sadece odası olan mekanları ve fiyatları görmek için kullandım. Düşük sezonda (Kasım-Mart dışı sezon düşük sezon oluyor) gittiğim için fiyatlar internette yazılanlardan daha düşük olabiliyor kimi zaman ve pazarlık da yapabiliyorsunuz. Uygulamalardan rez. yaptırmaya gerek yok. Avrupa’da yiyemediğim kadar burda et-tavuk-balık-domuz yedim. Çünkü fiyatlar çok ucuz. Sihanoukville’de 4 arkadaş 4 tane balık tabağının yanı sıra ortaya 2 aperatif, 1 şişe beyaz şarap aldık. Ödediğimiz rakam totalde 30$’dı. Kişi başı 7.5$ 🙂 Başka soruların varsa lütfen sor.

   Sevgiler,