Laos ve Kamboçya Vizeleri – Bangkok Gezi Günlükleri 3. Gün

Bangkok’taki 3. ve son günüm. Khao San Road’da sokak satıcılarından aldığım spring rolls börek (30 baht) ile kahvaltımı yaptım. Bugün, Tayland’dan sonra görmek istediğim diğer ülkeler olan Laos ve Kamboçya’ya vize almak üzere konsolosluğa gideceğim. Türkiye’deyken araştırmamı yapmıştım. Kamboçya vizesi sınır kapılarında alınabiliyorken, Laos sınır kapılarında vize vermiyor. Laos vizesini mutlaka konsoloslukta almak gerekiyor. Kamboçya ve Laos konsoloslukları birbirine çok yakınlar. Aralarında 2 dk. yürüme mesafesi var. Birine gitmişken diğerine de alabilirsiniz. Sınır kapılarındaki kalabalık ve dolandırıcılardan bu şekilde kurtulabilirsiniz.

Gelelim ulaşıma… Konsolosluklar şehrin uzak bir noktasında. Tek ulaşım yolu taksi. Khao San Road’dan taksiye atladım. Öğlene yakın olduğu için trafik vardı. 50 baht otoban (highway) ücreti verirseniz trafiğe girmeden gidebilirsiniz. Hızlı bir yolculuk sonrası yarım saat sonra Laos konsolosluğunun önündeydim. Otoban ücreti dışında Khao San Road-Laos konsolosluğu önü arasına taksiye 140 baht ödedim. (4.5$)

Laos Konsolosluğu - Bangkok. Fotoğraf alıntıdır.
Laos Konsolosluğu – Bangkok. Fotoğraf alıntıdır.

Laos Konsolosluğu’ndayım. Bahçedeki kalabalığı görünce işim uzayacak diye ilkten endişelendim ama konsolosluğun içerisi boştu. Doldurmam için bir sayfa evrak verildi. Doldurdum ve fotoğrafımı yapıştırdıktan sonra gişedeki konsolosa verdim. Kadın konsolos bilgilerimi inceledi ve pasaportuma baktıktan sonra uçak bileti bilgilerine ihtiyacı olduğunu belirtti. Ardından 5-10 gün cevap için beklemem gerektiğini, bu sürenin sonunda da vizenin belki çıkacağını belki çıkmayacağını belirtti. Afalladım. Böyle bir şeyle karşılaşmayı hiç beklemiyordum. Rotamı anlattım ve Laos’a Chiang Mai üzerinden paralel olarak kara yoluyla gireceğimi, gezgin olduğumu, uçak kullanmayı planlamadığımı belirttim. Tutturmuş “Bangkok’dan Laos’a uçak bileti” diyor başka bir şey demiyor. Bakın ülkenizde 10 günden fazla kalmayı planlamıyorum. Şu tarihte Türkiye’ye döneceğim diye dönüş biletimi gösterdim fakat nafile… Laos’a uçak bileti de almam. Böyle hayal kırıklığı içinde konsolosluktan çıktım.

Laos Konsolosluğu (The Embassy of Laos)

Adres: 520, 502/1-3 Soi Sahakarnpramoon, Pracha-Uthit Road, Wangthonglang, Bangkok 10310, Thailand

Telefon: +66 2539-6679

Vize ücreti: Aynı gün almak isterseniz 1800 Baht (125 TL), ertesi gün almak isterseniz 1400 Baht (100 TL)

 

Kamboçya Konsolosluğu - Bangkok. Fotoğraf alıntıdır.
Kamboçya Konsolosluğu – Bangkok. Fotoğraf alıntıdır.

Kamboçya vizesinden eminim. Fakat aklım hala öbür tarafta. Gene Laos konsolosluğu gibi burası da bomboştu. Vize başvuru formunu doldurdum, fotoğrafımla birlikte görevli kadına verdim. Kamboçya vizesi ücreti 20$ + 3-5$ da işlem ücreti ayağına memur aldığı haraç. (Ort. 55 TL) Bunu bildiğim için parayı baht olarak verirken hesaplamadım. İstenen vize ücretini 1000 bahtı (70 TL) verdim.

5 dk. sonra üzerinde 3 ay geçerli, ülkede 30 gün seyahat süreli Kamboçya vizesi etiketli pasaportumu aldım.

cambodia-vize

Oldukça hızlı bir vize bir süreciydi. Keşke tüm vizeler böyle olsa… Çıkışta hesap kitap yaparken fazla para ödediğimin farkına vardım. Konsolosluk binası da fark etmiyor, her türlü çarpıyorlar. Uyanık olmak gerek. Bir daha ki sefere sınır kapısında alacağım vizemi. 🙂

Kamboçya Konsolosluğu (The Royal Embassy of Cambodia)

Adres: 518 / 4 Pracha Uthit Rd. ( Soi Ramkamhaeng 39 ), Wangtonglang, Bangkok, Tayland

Telefon:+66 2 254 6630

Vize ücreti: Aynı gün veriliyor. 20$ + 3-5$ işlem ücreti ayağına memurun aldığı haraç

Laos başka devire kaldı, Kamboçya vizesi cebimde. Artık rotamı tekrardan ayarlayacağım. Kamboçya ve Tayland’da daha fazla vakit geçireceğim.

Sırada Pattaya var. Yol arkadaşım Cem abi önden sabahtan Pattaya’ya geçti. Bende Bangkok otobüs terminalinden Pattaya’ya gideceğim. Kamboçya konsolosluğu önünde Amerikalı bir sırtçantalı arkadaş ile beraber taksi ücretini bölüşmek suretiyle atladık taksiye. O farklı yere gidiyordu ama mesafeler yakınmış. Amerikalı arkadaşın indiği yerden taksici çakallık yapıp taksimetreyi sıfırlamaya kalkınca iki laf edip taksiden indim. Nerde olduğumu dahi bilmiyorum. 🙂 Otobüs terminaline gidecek taksi bulana kadar 5-6 taksi çevirdim. Taksimetre açmaya yanaşmayıp 200-250 baht diyorlardı. Sonunda bir tane dürüst taksici çıktı, bu da dolaştırıyor gibime geldi. Fırçaladım 1-2 kere. 20 dk. sonra Bangkok otobüs terminalindeydim. Taksiye 100 baht ödedim.

Bangkok otobüs terminalinden Pattaya’ya ulaşım çok ucuz. 15 dk. sonra Pattaya’ya otobüs kalkıyormuş. Ücreti de 124 baht. (9 TL bile değil.) Şaka gibi. Keyiflendim, biletimi aldım. Otobüsle Bangkok-Pattaya arası 2.5-3 saat.

Yorulmuşum, otobüste uykuya daldım…

 • ferit

  4. gun ve sonrasi yokmu….

  • http://www.serdarontheroad.com/ Serdar Uzun

   @disqus_Y6AuJeo8Px:disqus ,

   Yazım sürecindeyim şu anda. Bu yazımdan sonra Pattaya yazıları yazdım, okumanı tavsiye ederim..

 • http://www.serdarontheroad.com/ Serdar Uzun

  @disqus_Y6AuJeo8Px:disqus,

  Yazım sürecindeyim şu anda. Bu yazımdan sonra Pattaya yazıları yazdım, okumanı tavsiye ederim.

 • Şeyda Koçak

  Serdar merhaba,
  Kamboçya’ya Bangkok’tan mı geçtin? Yazılarına baktım ama görememiş olabilirim. Merak ettiğim nasıl geçtiğin. Otobüs mü kullandın? Ulaşım nasıldı? Uçakla geçmek gereksiz mi olur sence?

  • Serdar Uzun

   Şeyda merhaba,

   Kamboçya’ya Pattaya üzerinden geçtim. Henüz yazamadığım için o bölüm eksik kaldı. Pattaya’dan minivan ile 750 bahta Poi-Pet sınırına vardık. Sınırda otogara giden ücretsiz Amerikan model okul otobüsü var. Ona binerek otogara vardık. Otogarda da Siem Reap otobüsünün varışına 1 saat kadar vakit olduğu için gardan 4 gezgin birleşip taksi tuttuk. Taksiye kişi başı 500 baht verdik. Toplamda 35$ gibi bir rakama tekabül etti Pattaya’dan ulaşım. Bangkok Khaosan Road’daki acentelerden daha ucuza ulaşım sağlanabilir diye düşünüyorum.