Pattaya: Mercan Adası (Koh Larn)

IMG_1831

Pattaya plajları malesef yüzmek için pek uygun değil. Bu yüzden, deniz-kum-güneş üçlüsü için günübirlik olarak civardaki tropik adalara gidiliyor.

Mercan Adası (Koh Larn), Pattaya’nın 7 km açıklarında, Tayland Körfezinde yer alan, bembeyaz kumsallara sahip tropikal bir adadır.

kohlarn map  Pattaya-Koh_Larn_ferries

Adaya Pattaya’dan feribotlarla veya hızlı botlarla ulaşım sağlanıyor. Ben yerli halkın da kullandığı feribotları tercih ettim. Feribot seferlerinin ücreti tek yön 30 baht (1$) Feribotlar, Walking Street’in sonunda, Mixx Disconun karşısında bulunan Bali Hai Pier kısa adıyla Pier iskelesinden kalkıyor. Seferler sabah 7’de başlıyor ve adadan Pattaya’ya  son feribot akşam 6’da. Ulaşım ise yaklaşık 1 saat sürüyor.

IMG_1765
IMG_1767

İlk tropikal ada deneyimim. Adaya ulaştık ve çevreye şöyle bir göz gezdirdik. Hemen girişte motorcular şuraya götürelim, buraya götürelim diye teklifte bulunuyorlar. Eğer motorsiklet kullanmayı biliyorsanız, motorsiklet kiralayarak adayı dilediğiniz gibi turlayabilirsiniz. Malesef bizim motor deneyimimiz olmadığı için motorcuların birine bindik ve adresimiz ilk olarak Monkey Beach. İlk maymunları görelim, sonra deniz keyfi yaparız dedik. İki kişi için 100 bahta (3.2$) anlaştık ve yolculuk başladı. Püfür püfür esen rüzgar eşliğinde, mutluluk tavan adayı seyre daldım.

Monkey Beach’e geldik. Sahile indik ve “Where is the monkeys?” kafasındayız. Sahildeki ada yerlilerine sorduk. Tepeleri işaret ettiler. Hay sizin biz… olduk. 🙂 Anlayacağınız Monkey Beach tam bir pazarlama harikası. Adı monkey ama bir tane monkey yok. 🙂 Sahilin kumsalı güzel, denizi ise dalgalı. Biraz deniz keyfi ve sohbetten sonra fotoğraf da çektikten sonra buradan ayrıldık. Yalnız dönüşümüz sıkıntılı oldu. Sahilde iki tane motorcu vardı ve Tawaen sahiline ulaşım için 200 baht istiyordu. İki kişi için 100 baht dedik, kabul etmedi. Biz de arkamızı döndük. Yola çıkalım, yolcu bırakacak motorcu daha uyguna alır bizi diye düşündük. 15-20 metre yürüdük ve aynı motorcu motoruyla tekrar geldi ve hadi atlayın dedi. 😀

IMG_1811

IMG_1812

IMG_1828
Monkey Beach

Adanın büyük bir bölümü ormanlarla kaplı ve 6 adet plajı var. Plajların tümü ücretsiz. Ada girişinde sorduğumuz 3-4 motorcu da yüzmek için en iyi plajın Tawaen Plajı olduğunu söylemişti. Tawaen plajına gidiyoruz. Burası ayrıca ada girişine en yakın plaj. Plaj çevresinde çok sayıda taze deniz ürünleri satan büfeler ve hediyelik eşya dükkanları yer alıyor. Sahil kenarında güneşlenmeniz için ücretli şezlonglar da var. Tawaen Beach, Monkey’e göre çok daha büyük bir sahil. Bembeyaz yumuşacık kumsalı var. Denizi de durgun ve şahane. Güneşlenme ve deniz keyfi için ideal. Birkaç saatimizi burada geçirdik. Tawaen Beach’den merkeze geri dönmenize geri yok. Buradan Pattaya’ya direkt giden feribot mevcut. Son sefere bindik.

Pattaya’ya gidip Mercan Adasını (Koh Larn) görmeden dönmeyin. Gidin yatın, dinlenin, yüzün. Civardaki büfelerden taze deniz mahsülleri yiyin. Uzun süreli kalanlar bir gününüzü tamamıyla orada geçirin. Uygun fiyatlı bungalow konaklama seçenekleri de mevcut.

IMG_1822

IMG_1823
Tawaen Beach