Sin City: Pattaya

Pattaya City

Tüm Güneydoğu Asya’nın en popüler dinlenme ve eğlence destinasyonlarından birisi “Pattaya” başkent Bangkok’un 155 km doğusunda bulunuyor. Şehrin karanlık yüzü seks turizmini ayırırsak, yemyeşil bir doğa, deniz-kum-güneş için tropikal adalar, her bütçeye uygun oteller, alışveriş severler için modern alışveriş merkezleriyle herkesi kendine buyur ediyor. Gece hayatı için muhteşem bar, pub ve discolarıyla Walking Street erkeklerin Disneyland’ı… 🙂

Bangkok’dan Pattaya’ya ulaşım:

– Bangkok otobüs terminalinden Pattaya’ya ulaşım çok ucuz. Kısa aralıklarla Pattaya’ya devamlı otobüs kalkıyor. Ücreti de 124 baht. (9 TL bile değil.) Şaka gibi. Keyiflendim, biletimi aldım. Otobüsle Bangkok-Pattaya arası 2.5-3 saat. Yorulmuşum, otobüste uykuya daldım…

– Bangkok’ta Suvarnabhumi havalimanından direkt Pattaya’ya geçen çok insan var. Taksiyle 1.5 saatte Pattaya’ya ulaşabilirsiniz. Taksiciyle ücrette sıkı pazarlık şart ama yolun ederi 750-900 baht. Pazarlık edin.

Pattaya Otogar’dan Orta Pattaya’ya ve Walking Street’e ulaşım:

2.5 saat sonra Pattaya otobüs otogarına vardım. Pattaya’ya geldim. Peki şimdi nerede kalalım? Pattaya’ya girerken kuzey, orta ve güney Pattaya yazıları dikkat çekiyor. Orta Pattaya, bizim Pattaya dediğimizde aklımıza gelen Pattaya. 🙂 Deniz için gidiyorsanız güney Pattaya’da Jomtien Beach’e gitmenizi tavsiye ederim ancak ben eğleneyim diyorsanız gideceğiniz yer Orta Pattaya yani Pattaya Beach.

Otogar, hayatın olduğu Orta Pattaya’ya göre bayağı uzaktaymış. Tuktuklar, Pattaya Beach’e kadar sefer yapıyor. Yalnız tuktuk’un dolmasını bekliyorsunuz. 20 dk. bekledim. Kalkacak gibi durmuyor. Otogarda tanıştığım Alman backpacker arkadaşla beraber tuktuk şoförüyle pazarlık yaparak bizi Pattaya’nın kalbi Walking Street civarına bırakması konusunda 140 baht’a anlaştık. (Kişi başı 70 baht- 2.3$) 15 dk. sonra Pattaya Beach’deydik. İndik inmesine ama Walking Street 2-3 km ilerideymiş. Yorgunum, açım ve yürüyecek halim de yok. Pattaya sahilden – Walking Street arası dolmuş gibi doluşan tuktuklar var. Elimi salladım, şoföre Walking Street ne kadar? diye sordum. 100 baht dedi, yuh oldum. Kazıkla da bu kadar belli etme. Tekrar elimi salladım. Diğer tuktukçu 50 baht dedi. 20 baht veririm dedim. Tamam atla dedi. 3 dk. sonra Pattaya eğlence hayatının kalbi Walking Street’in başındayım.

Walking Street:

Pattaya-Walking-Street

Akşam 19.00 civarı… Cadde’yi şöyle bir dolaştım, ortalık beklediğimden daha sakin. Geçtiğim her barın önünden gülümseyen ve çekici bakışlarıyla “Hello handsome, let’s drink something” diye seslenen, beni içmeye davet eden kızları ret ederek devam ettim.

1150167_590762980976049_142476344_n

Konaklama işini ayarlamak wifi’lı bir mekana ihtiyacım var ve çok açım. Bir restorana girdim ve tavuk kanat-karpuz shake (180 baht) ile açlığımı giderdim. Booking’de kalacak yer tercihimi Bangkok’ta da misafiri olduğum Tune Hotel‘den yana yaptım. (Double oda 3 gece için 2300 baht – 70$) Tune Hotel tüm gezi boyunca en yüksek konaklama gideri ödediğim mekan oldu. Bundan sonra çok daha ucuz yerlerde kaldım. Hotel, Walking Street’e tuktuklarla ya da motorcularla 10 dk. uzaklıktaymış. Bu işlerle uğraşırken, benden önce Pattaya’ya geçen yol arkadaşım Cem abi ile iletişim kurdum. Yakınlardaymış, hemen geldi. Benim hotelime gidip yerleşmem ve duş almam gerek. Biraz lafladıktan sonra akşam yemeği için buluşmak üzere sözleştik.

pattaya-baht-bus

Hotelime gitmek üzere tekrar Walking Street caddesinin başına döndüm. Buradan tuktuk’lar kalkıyor. Bu şehirde ulaşım demek tuktuk ve motorculardan ibaret. Tuktuk’lar da Bangkok’takilere göre farklı. Üstü kapalı, çift sıra halinde oturma yerleri olan pikap araçlar. İneceğiniz zaman tavanda bulunan alarm düğmelerine basıyorsunuz. Buradaki dolmuş-minibüs misali benim gibi sürücüye seslenmeyin, azar yiyebiliyorsunuz. 🙂 Ücrete gelince burası çok önemli: 10 baht. Eğer fiyatı bilmiyorsanız, sizi yüksek fiyat söyleyerek çarpmaya çalışıyorlar. Biz gözlem yaparak keşfettik bunu. Herkes elini sallıyor, tuktukları dolduruyor sonrasında hiçbir şey demeden biniyorlar. İnerken de 10 baht verip gidiyorlar. 🙂 Geceleri fiyatlar 2-3 katı oluyor.

2 saat kadar sonra Cem abi ile Walking Street girişinde buluştuk. Cadde’yi turlamaya başladık.

1398404_627696287282718_270077814_o

Pattaya walking street 2

Caddede yüzlerce bar, disko, restoran, kabare showlar, masaj salonları ve go go bar olarak adlandırılan striptiz barı bulunuyor. Hatta gay ve ladyboy barlar dahi var. Sınırlarınızı ve yargılarınızı memlekette bırakmalısınız. Aklınıza gelebilecek her türlü çılgınlık burada mevcut. Çılgın ve sınırsız! Eğlenceli olmasının yanında bir o kadar da yorucu. Her adım başı bir atraksiyon var. 🙂 Gece 10’dan sabahın ilk ışıklarına kadar hareketlilik devam ediyor. Walking Street’de yapmanız gerekenlerden birisi de deniz ürünleri restoranlarına gidip kendinize bir ziyafet çekmeniz. Mekan vitrinlerine dizilen jumbo ıstakozlar ve envai çeşit balıkları Türkiye’dekinin beşte biri ücretle krallar gibi yiyip içebilirsiniz. Malesef keşfe devam ettiğimiz için fırsat olmadı. Caddenin sonuna doğru bir İtalyan bistroya geçtik. Deniz mahsüllü pizza ve karpuzlu shake içtim. (230 baht – 7.8$)

Artık eğlence zamanı… Adresim, Asya’nın en iyi diskolarından birisi olan Mixx Disko.

Geceye dair şunu söylemek istiyorum. Hayal mi gerçek mi anlayamazsın. Tek gitsen de yalnız hissetmezsin. Etrafındaki herkesin bir şekilde rol yaptığını bilirsin ama inanmak gelmez içinden. Başroldesindir. Bir Brad Pitt gibi hissettirirler insana. 🙂

Good guy goes to heaven. Bad guy goes to Pattaya.

14613220277_49e598551a_c