Tayland Kamboçya Sınır Geçişi – Poi Pet

IMG_1912

Güneydoğu Asya’ya kadar gelip, dünya üzerindeki en etkileyici tapınaklardan birisi olan, Unesco koruması altındaki dünyanın 7 harikasından biri olan Angkor tapınaklarını görmeden dönmek olmaz.

Tayland-Kamboçya arası sınır geçişini nasıl yaptım?

Pattaya-Poi Pet Ulaşımı:

Pattaya’da birkaç turizm acentesiyle görüşüp sınır geçişiyle ilgili bilgi ve fiyat teklifleri aldım. Hemen hemen tüm firmalarda sistem aynı şekilde işliyor. Tayland tarafında Vip Minivan (Deri koltuk ve biraz geniş koltuk aralığından ibaret) ile geçişin yapılacağı sınır kasabası Poi Pet’e transfer ediliyorsunuz. Biz iki kişiydik. Pazarlıkla kişi başı 750 baht’a (21$) anlaştık. Pattaya’dan Poi Pet yolu 250 km kadar. Yaklaşık 4 saat kadar sürüyor.

Poi Pet Nerede?  https://www.google.com/maps/place/Poipet,+Krong+Paoy+Paet,+Kambo%C3%A7ya/@13.8447933,102.788436,9z/data=!4m2!3m1!1s0x311b175aa6d635c7:0xa183c939752be7e4

Poi Pet, Kamboçya-Tayland sınırında iki ülke arasında sınır geçişlerinde anahtar rolü gören bir sınır kasabası. Aynı zaman da bir kumar merkezi. Poi Pet hakkında bilmeniz gereken en önemli şeylerden birisi de şehrin sınır geçişlerinde turistleri dolandırmaktan dolayı kötü bir ünü var. Gelmeden önce de okumuş ve tedbirimi almıştım. Kapkaççısı, yankesicisi, pasaport ve gümrük görevlisi kılığındaki insanların olduğu tam bir kaos ortamı. Size yardım teklif edecek kimseyi iplemeden doğruca devlet dairesinin yolunu tutun ve işlemlerinizi bankolardan yapın. Ben vizemi Tayland’daki Kamboçya konsolosluğundan almıştım, dolayısıyla işlemlerim hemen yapıldı ve öbür tarafa geçerek yol arkadaşımı beklemeye koyuldum.

Vizesi olmayan arkadaşlar da arkadaşım gibi sınırda 30$ vize ücretini ve zorunlu rüşvetini (!) 100 baht (7 tl) ödeyerek vizelerini alabilirler. Vizelerin yapıştırıldığı pasaportları aldıktan sonra bir kontrol sırasına daha giriyorsunuz. Burada da parmak izinizi alıyorlar. Bu işlemden sonra işiniz bitiyor ve resmi olarak ülkeye giriş yapmış oluyorsunuz.

IMG_1898   

İki adım attık atmadık, etrafımızı sizi şehirlerarası otobüs terminaline götürmeyi teklif eden tuktukçular ve taksiciler sardı. Az önce yukarıda belirttiğim gibi bu insanları iplemeyin, Türkçe konuşun. Hemen peşinizi bırakıp sıradaki avlarına gidiyorlar.

Poi Pet-Siem Reap Ulaşımı:

Poi Pet-Siem Reap arası 150 km. Yol taksi ile 2-3 saat sürmekle beraber otobüsle bir çok farklı duruma göre (!) 5-8 saat sürebiliyor.

Poi Pet sınır kapısında pasaportunuza damganızı işlettiniz, parmak izinizi vererek ülkeye giriş yaptınız. Hemen ilerideki otobüs durağında sarı renkte eski Amerikan okul otobüsü göreceksiniz. Bu otobüs ücretsiz olarak terminale gidiyor. Bindik, 5 dk kadar bekledikten sonra otobüs hareket etti, 10 dk sonrasında da şehirler arası otobüs terminaline varmıştık.

Burada da başka bir tuktukçu-taksici grubu etrafımızı sardı. 🙂 Siem Reap’a otobüsle mi yoksa taksiyle mi gideceğimize karar vermemiz gerekiyordu. Otobüsün 1-1.30 saat sonra hareket edecek olmasından dolayı taksiyle gitmeye karar verdik. Dışarıda taksi parasına ortak olacak 2 sırtçantalı gezgin daha bulduk. 4 kişi etrafımızı saran taksicilerden biriyle 2000 bahta anlaştık. Kişi başıma 13$. Sonradan Siem Reap da kaldığımız otel resepsiyonundan öğrendik ki bu yolun hakkı max. 30$ mış. Ona göre pazarlık yapın. Ayrıca başka bir önemli bilgi: Bu bindiğimiz, pazarlık yaptığımız taksicilerde korsan taksiymiş. Gene sayfa başında yazdığım taktik.. Önünüze çıkan kimseyi dinlemeyin. Doğrudan camında fiyat tarifeleri yazan taksi yazıhanesine gidin.

Yaklaşık 2.5 saat sonra Siem Reap şehrinin girişine vardık, burada taksici çakallık yaptı. Bizi otellerimize bırakacaktı ama şehrin girişinde tuktukçuların olduğu bölgede bıraktı. Buradan itibaren tuktukçu bizi ücretsiz olarak otelimize transfer edecekmiş. Neymiş kendisinin bir an önce şehirlerarası otobüs terminaline gitmesi gerekiyormuş bıdı bıdı. Gün boyu bu çakallarla uğraşmaktan ve yolculuk yapmaktan yorulmuştuk, türkçe küfür savurarak tamam dedik. Tuktuğumuza atladık, 10 dk sonra kalacağımız otele vardık.

Bangkok üzerinden Poi Pet-Siem Reap ulaşımı:

Bangkok’ta Mochit otobüs terminalinden Siem Reap’e her sabah 9’da direkt otobüs kalkıyor. Çakallığın olmadığı, rahat bir otobüs yolculuğu vadediliyor. Bileti satın almak için Mochit istasyonuna gitmenize de gerek yok. Thai Ticket Major sitesinden bileti online olarak alabiliyorsunuz. Güzel hizmet. Biletin fiyatı 750 baht (21$). Yolculuk Bangkok’tan Poi Pet’e 5-6 saat sürüyor. Tüm otobüs yolcularının vize işlemlerini halletmesi haliyle 2 saat kadar sürüyor. Akabinde Poi Pet’den Siem Reap ulaşımı 4-5 saat alıyor. Toplamda 13-16 saatte Bangkok’tan Siem Reap’e ulaşabilirsiniz. Şu sayfada aşamalar çok güzel anlatılmış, paylaşıyorum.

Angkor Krallığı’nın dünyaya bıraktığı akıl almaz Angkor Wat tapınaklarını görmek yolda çekilen her sıkıntıya değer…