Yolculuğa Çıkılmadan Edinilmesi Gereken Telefon Uygulamaları

yolculuk

Bazı akıllı telefon uygulamaları yoldayken hayat kurtarmaktadır. Telefonumdan eksik etmediğim uygulamalar…

googletranslate

1. Google Translate

Herkes İngilizce bilmiyor. Sadece dilleri seçiyor ve çevirmek istediğiniz cümle ya da kelimeyi kutucuğa yazıyorsunuz. Gerisi onda.

railplanner

2. Rail Planner (Offline)

Tren saatlerini ve kodlarını, rezervasyon ve supplement ücreti vermeden, bir yerden bir yere giderken aktarma yaparak nasıl gidilebileceğini gösteren mucize programcık. En güzel yanıysa internet gerekmiyor. Baş ucunuzda olsun.

dbbahn

3. Bahn.de

Bahn.de Almanya’nın en büyük demir yolları şirketi. Avrupa’daki tüm trenleri ve saatlerine ulaşabiliyorsunuz. İnterrail’deyken tren saatlerine bakarken çoğunlukla Bahn.de’yi kullandım. Bahn.de’de gözükmeyen bazı tren seferleri Rail Planner’da olabiliyor.

booking

4. Booking

Konaklama ihtiyacınızı en kolay şekilde ve en iyi fiyattan karşılamanızı sağlayan internet sitesi. Filtre sistemi muazzam. Kolaylıkla aradığınızı bulabiliyorsunuz.

hostelworld-home-screen-290x290

5. Hostelworld

Öğrenci işi. Bir yerde bir hostel varsa, mutlaka hostelworld üyesidir. Çünkü öbür türlü işleri zor. Gideceğiniz yerdeki bütün hostelleri ve özelliklerini burada bulabilir, aralarında karşılaştırma yapabilirsiniz. Güncellenme sıklığı, hostelleri tanıtıcı bilgilerin ve şehir rehberlerinin ayrıntısı, hostel seçenekleri ve kullanıcı sayısının fazlalığı, dolayısıyla hosteller hakkındaki yorum ve puanların gerçekçilik oranı ile alanındaki en iyi sitedir.

agoda

6. Agoda

Asya taraflarına gidiyorsanız bu da oraların Booking.com’u diyebiliriz. Kullanımı kolay. En iyi fiyat garantisi sloganıyla faaliyet gösteriyorlar.

skyscanner

7. Skyscanner

Ucuz uçak bileti arama motoru. Alanında tektir. Bir yere gitmeyi düşünüyorum. Önce skyscanner ile araştırırım. Sonra THY, Pegasus, Emirates Airways vs. onların sitesine giderim. Bazen havayolunun kendi sitesinde fırsatlar bölümünden daha ucuza bilet bulunabiliyor. (Bunun dışında uçuş firmalarının kendi aplikasyonlarını da kullanabilirsiniz. THY, Air Asia gibi bazı markaların uygulamaları çok başarılı. Zamandan tasarruf.) Web sitesi: http://www.skyscanner.com

SesliSözlük

8. Sesli Sözlük

Anlamını bilmediğim yabancı dilde bir kelime oldugunda ilk baktıgım yer.

TripAdvisor

9. TripAdvisor

Gezginlerin yaşam kaynağı uygulamalardan birisi. Size şehirdeki restorantlardan otellere, gezilip görülmesi gereken yerlerden offline şehir haritalarına kadar pek çok hizmeti var. Daha çok offline haritalarını ve gezilip görülmesi gereken yerler bölümlerini kullanıyorum.

triposo

10. Triposo

TripAdvisor’dan sonra en iyi ikinci offline tur rehberlerini hazırlayan firma. Şehrin gezilip görülmesi tavsiye edilen yerleri ve özet geçilmiş bilgilerini yurtdışında internet kullanmadan inceleyebilmek büyük kolaylık. Şehir şehir tüm uygulamalarını indirin.

obilet

11. Obilet (Türkiye İçin)

Şehirlerarası otobüs yolculuğunun Skyscanner’ı diyebiliriz. Booking.com ile partnerlermiş. Henüz kullanmadım. Şu an sadece hangi güzergaha hangi firma gidiyor onları bulmak için faydalanıyorum. www.obilet.com

tcdd
12. TCDD e-Bilet (Türkiye İçin)

Şehirler arası trenlerde rezervasyon ve bilet işlemlerini yapan uygulama.

WordLens
13. Word Lens

“Geleceğe hoşgeldiniz” kıvamında, telefonunuzun kamerası ile fotoğraflardaki metni gerçek zamanlı çeviren uygulama. Nasıl yani diyenleriniz için merakınızı gidermeniz için buradan buyrun. : )

 freecurrencyconverter
14. Free Currency Converter

Özellikle kendi para birimini kullanan yabancı ülkelerde çok işinize yarayacak uygulama. Güncel döviz kuru, para birimi dönüştürücü özelliklerinden faydalanabilirsiniz. En beğendiğim özelliği çok kullanışlı ve güzel bir tasarıma sahip olması. Tayland’da hayatımı kurtardı diyebilirim.

evernote

15. Evernote

Not alma, tutma uygulaması. Güneydoğu Asya gezim öncesi araştırmalarımda aldığım notları .word olarak Evernote’a atmıştım. Telefonda offline olarak notlarımı okuyabilmek büyük rahatlık oldu. Pc uygulaması da var. Pc’den dosyaları uygulamaya atıyorsunuz. İnternet üzerinden senkronizasyon yapıp dosyaları telefonunuza da taşıyor.

pocket

16. Pocket 

İnsana okumayı sevdiren fevkalade bir uygulama. Çoklu platformlarda çalışması da cabası. Masaüstü bilgisayarınızda internette gezinirken bir şey gördünüz ama zamanınız yok ya da o an okumak istemiyorsunuz; atın pocket’e sonra okuyun. Benim gibi çok araştırma yapan insanlar için 10 kaplan gücünde.

blablacar

17. Blabla Car

Yakıta ortak olup araba paylaşma sistemi. Henüz denemedim hatta bugün öğrendim. yolyola.com‘a göre ilan sayısı çok daha fazla olduğuna göre demek ki kullanıcısı oraya göre daha fazla.